3.33.1
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci s elektřinou
Ing. Radek Brabec, DiS.
NahoruBEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI S ELEKTŘINOU
Název společnosti
OBSAH:
- ÚČEL SMĚRNICE
Tato směrnice byla zavedena za účelem zajištění bezpečnosti všech zaměstnanců, kteří mohou pracovat na elektrickém zařízení nebo v jeho blízkosti, a zajištění toho, že všichni pracovníci pracující budou seznámeni s dodržováním bezpečnostních norem souvisejících s prací na elektrickém zařízení.
- ROZSAH PLATNOSTI
Tato procedura popisuje odpovědnost za dodržování požadavků bezpečnosti při práci s elektřinou a zařízeními pod napětím ve společnosti NÁZEV SPOLEČNOSTI
Pravidla pro bezpečnou práci musí být použita když:
-
Provozujeme, instalujeme, odstraňujeme nebo používáme jakékoliv elektrické zařízení, systém či nástroj nebo
-
Když vyrábíme, stavíme, provádíme údržbu, testujeme či řešíme problém na jakémkoliv elektrickém zařízení, systému či nástroji
Jednotlivé provozy jsou seznámeny s právními předpisy souvisejícími s instalací, používáním a údržbou ochranných zařízení strojů.
Nedodržování těchto postupů jakýmkoliv zaměstnancem bude považováno za závažné porušení bezpečnostní politiky a bude mít za následek disciplinární opatření sahající až po a zahrnující ukončení pracovního poměru zaměstnance a jakýchkoliv dalších příslušných stran.
- POUŽITÉ ZKRATKY
BOZP – Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
OOPP –Osobní ochranné pracovní pomůcky
FR – Flame-Resistant - ohnivzdornost
SME - Subject Matter Expert – odborník pro danou problematiku
OJT - on-the-job – spojené s konkrétní prací
- ZÁKLADNÍ POJMY
V této proceduře platí následující základní pojmy, se kterými je důležité se před čtením procedury seznámit:
Analýza rizik úrazu obloukovým výbojem: Studie zkoumající potenciální vystavení pracovníků energii obloukového výboje, provedená za účelem předcházení nehodám a stanovení bezpečných pracovních postupů, hranic ochrany proti obloukovému výboji a příslušných úrovní osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP).
Nebezpečí obloukového výboje: Nebezpečný stav spojený s možným uvolněním energie vyvolané elektrickým obloukem. Nebezpečí elektrického oblouku může nastat tehdy, když jsou elektrické vodiče nebo části obvodu pod napětím nechráněné nebo když jsou uvnitř zařízení v chráněném stavu či zakryté, a to za předpokladu, že nějaká osoba manipuluje se zařízením (například otevírá/zavírá vypínač, jistič nebo jiné zařízení) takovým způsobem, který by mohl vyvolat elektrický oblouk. Za normálních provozních podmínek je nepravděpodobné, že by uzavřené zařízení pod napětím, které je řádně nainstalováno a je prováděna jeho údržba, mohlo představovat nebezpečí vzniku elektrického oblouku.
Hranice, ochrana proti výboji: Jestliže existuje nebezpečí vzniku elektrického oblouku, jde o ochrannou zónu pro přiblížení v jisté vzdálenosti od případného zdroje oblouku, ve které by člověk mohl utrpět popáleniny druhého stupně, pokud by došlo k elektrickému oblouku. Čím blíže je osoba ke zdroji pod napětím, tím vyšší je stupeň případných popálenin.
Hranice, mezní přístup: Ochranná zóna ve vzdálenosti od nechráněného elektrického vodiče nebo části obvodu pod napětím, ve které existuje nebezpečí zásahu elektrickým proudem. Tato hranice je založena na riziku zásahu elektrickým proudem a určuje se pomocí napětí.
Hranice, zakázaný přístup: Ochranná zóna ve vzdálenosti od nechráněného elektrického vodiče nebo části obvodu pod napětím, ve které je práce považována za totéž jako kontakt s elektrickým vodičem nebo částí obvodu. Tato hranice je založena na riziku zásahu elektrickým proudem a určuje se pomocí napětí.
Hranice, omezený přístup: Ochranná zóna ve vzdálenosti od nechráněného elektrického vodiče nebo části obvodu pod napětím, ve které existuje pro pracovníky pracující v bezprostřední blízkosti nechráněného elektrického vodiče nebo části obvodu zvýšené riziko zásahu elektrickým proudem působením elektrického oblouku v kombinaci s neúmyslným pohybem. Tato hranice je založena na riziku zásahu elektrickým proudem a určuje se pomocí napětí.
Stav bez napětí: Stav, kdy neexistuje žádné elektrické připojení ke zdroji napětí a žádný elektrický náboj, ani ten ze zemského povrchu.
Nebezpečí zásahu elektrickým proudem: Nebezpečný stav, jako například kontakt se zařízením nebo porucha zařízení, který může mít za následek zásah elektrickým proudem, popáleniny způsobené obloukovým výbojem, tepelné popáleniny nebo výbuch. Níže jsou popsána nebezpečí spojená s prací na elektrických částech nebo v jejich blízkosti.
-
Zásah elektrickým proudem: Nebezpečný stav spojený s případným uvolněním energie způsobeným kontaktem nebo přiblížením k elektrickým vodičům nebo částem obvodu pod napětím. K zásahu elektrickým proudem dojde, když tělem projde elektrický proud. K tomu může dojít při dotyku části pod napětím nebo vstupu do zakázané ochranné zóny s vyvoláním přeskoku elektrického oblouku. Jestliže elektrický proud projde hrudníkem nebo hlavou, může dojít k usmrcení. Při vysokých napětích mohou být způsobeny vážné popáleniny.
-
Popáleniny způsobené elektrickým obloukem: K obloukovému výboji může dojít tehdy, když se vodivý předmět dostane příliš blízko ke zdroji vysokého proudu nebo když dojde k poruše zařízení. Elektrický oblouk může zahřát vzduch na teploty až 19 000 °C a odpařit kov ze zařízení. Obloukový výboj může způsobit závažné popáleniny kůže přímým vystavením teplu a vznícením oděvu.
-
Obloukový výbuch: Elektrický nebo obloukový výbuch vzniká rychlou expanzí vzduchu způsobenou elektrickým obloukem. Zahřívání vzduchu a odpařování kovu (hlavně mědi) vytvoří tlakovou vlnu, která může poškodit sluch, způsobit ztrátu paměti nárazem a další zranění. Nebezpečí pro osoby a zařízení představuje také odlétávající roztavený kov a další úlomky kovu.
-
Pády: Zásahy elektrickým proudem a obloukové výbuchy mohou mít za následek pády, především ze žebříků nebo lešení bez ochrany.
Části obvodu pod napětím: Části, které jsou elektricky připojeny ke zdroji napětí nebo jsou zdrojem napětí.
Ohnivzdornost (FR): Vlastnost materiálu, která po aplikaci hořícího nebo nehořícího zdroje vznícení s následným odstraněním tohoto zdroje vznícení nebo bez jeho odstranění brání v hoření, zastavuje hoření nebo jej potlačuje.
Chráněný: Zakrytý, stíněný, ohrazený, uzavřený nebo jinak chráněný pomocí vhodných krytů, plášťů, zábran, vedení, mříží, rohoží nebo plošin za účelem zamezení v pravděpodobnosti přiblížení nebo kontaktu osob nebo předmětů s bodem nebezpečí.
Izolovaný: Oddělený od dalších vodivých povrchů dielektrikem (včetně vzduchové mezery) nabízejícím vysoký odpor vůči průchodu proudu.
Izolovaný (týká se místa): Nesnadno přístupný pro osoby, pokud nejsou použity zvláštní prostředky pro přístup.
Živé vodiče nebo díly: Vodivé zařízení pod napětím.
Kvalifikovaná osoba: Osoba mající schopnosti a znalosti související s konstrukcí a provozem elektrického zařízení a systémů, která absolvovala školení, aby dokázala rozeznat příslušná rizika a vyvarovat se jich. Kvalifikované osoby musí být také oprávněné vedením k provádění prací na elektrickém zařízení. (Poznámka: Osoba může být považována za kvalifikovanou s ohledem na určité metody a zařízení, avšak přesto může být nekvalifikovaná pro jiná zařízení.) Řídíme se nařízením vlády 194/2022 Sb. o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice, ČSN EN 50110-1 ed.3 - Obsluha a práce na elektrických zařízeních, Zákon č. 250/2021 Sb. o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, jejich zařazení do tříd a skupin a o bližších podmínkách jejich bezpečnosti atd.
Nekvalifikovaná osoba: Osoba, která není kvalifikovanou osobou.
Práce v blízkosti (částí pod napětím): Jakákoliv činnost uvnitř ochranného pásma s mezním přístupem.
Práce na (částech pod napětím): Jakákoliv činnost uvnitř ochranného pásma se zakázaným přístupem. Kontakt se živými částmi rukama, nohama nebo jinými částmi těla, nástroji, sondami nebo testovacím zařízením, a to bez ohledu na to, jaké osobní ochranné pomůcky osoba používá.
- ODPOVĚDNOSTI
- Oddělení pro BOZP
-
Zajišťujte a koordinujte příslušné školení kvalifikovaných/nekvalifikovaných osob a přímých nadřízených (supervizoři) kvalifikovaných osob.
-
Ukládá záznamy o školení.
-
Pravidelně kontrolujte povolení k práci na elektrickém zařízení pod napětím a nedostatky ihned odstraňujte.
-
Provádí každoročně audit dodržování této procedury.
- 5.2. Nadřízený kvalifikovaných osob
-
Zajistí, aby kvalifikované osoby naplnily požadavky na školení popsané v tomto programu.
-
Zajistí, aby zaměstnanci dodržovali veškerá ustanovení této procedury.
-
Zdůrazňujte význam povolení k práci na elektrickém zařízení pod napětím a dbá na to, aby osoby, které provádějí dozor, dodržovaly postup platný pro provoz.
-
Zajistí, aby pro zaměstnance byly k dispozici příslušné OOPP na ochranu proti obloukovým výbojům a pro práce na elektrickém zařízení.
-
Provádí pravidelné audity bezpečných postupů práce na elektrickém zařízení a nedostatky ihned odstraňujte.
- 5.3. Technická správa budov a údržba
-
Zajistí, aby si dodavatelé uvědomovali všechny aspekty této procedury.
-
Poskytujte podporu při kontrole a realizaci této procedury.
-
Zajistí, aby analýza nebezpečí obloukového výboje pro provoz byla aktualizována minimálně vždy po 5 letech.
-
Zajistí, aby elektrická schémata zařízení v provozu byla aktualizována tak, aby zahrnovala nové systémy a úpravy zařízení.
- 5.4. Kvalifikovaná osoba
-
Seznámí se s požadavky této směrnice tak, aby ji pochopili a dodržovali ji.
-
Zúčastní se všech školení požadovaných tímto programem.
-
Oznámí záležitosti vyvolávající znepokojení, které souvisejí s bezpečností elektrického zařízení, a to svému nadřízenému/supervisorovi.
-
Dodržují postup udělování povolení pro práce na elektrickém zařízení pod napětím.
- 5.5. Nekvalifikovaná osoba
-
Absolvují požadované školení týkající se bezpečnosti elektrického zařízení.
-
Respektují ochranná pásma definovaná tímto programem a stanovená kvalifikovanými osobami.
-
Pokud jste supervisor/manažer: Zajistěte, aby přímí podřízení dodržovali požadavky tohoto odstavce.
- ŠKOLENÍ
Všichni zaměstnanci podstupují školení týkající se elektrického zařízení odpovídající jejich pracovním povinnostem a příslušné podle jejich zapojení do prací na elektrickém zařízení. Dodavatelé odpovídají za školení svých pracovníků tak, aby byly splněny všechny příslušné právní předpisy.
Řídíme se nařízení vlády č. 194/2022 Sb. o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice
6.1. Kvalifikovaná osoba
- 6.1.1.
Kvalifikované osoby musí být zaškolené jako elektrotechnici, elektrikáři a elektroinženýři nebo absolvovat jiný srovnatelný a uznávaný typ školení probíhajícího jak v praxi, tak ve třídě, aby mohly získat znalosti a schopnosti pro bezpečnou práci na elektrickém zařízení pod napětím dle platné legislativy.
- 6.1.2.
Kvalifikované osoby musí být zaškolené a seznámené s konstrukcí a provozem zařízení nebo konkrétním…