10.2
BOZP osob pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr
JUDr. Anna Janáková
Související právní předpisy:
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zejména ust. § 32, § 74 až § 77, ust. § 101 až § 108 a ust. § 365 a následující.
-
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, zejména ust. § 59 odst. 1 písm. b) bod. 2.
-
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, zejména ust. § 11 odst. 5, § 13 odst. 3 písm. d).
-
Vyhláška Ministerstva financí č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.
Zaměstnávání na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr:
Zákoník práce vychází z toho, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru. Nicméně za základní pracovněprávní vztahy, ve kterých může být závislá práce výlučně vykonávána, považuje pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dále též jen "dohody").
Práce konané mimo pracovní poměr mohou být založeny:
- dohodou o provedení práce (ust. § 75 zákoníku práce). Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.
- dohodou o pracovní činnosti (ust. § 76 zákoníku práce). Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá
Dohoda musí být uzavřena písemně a zaměstnavatel je povinen jedno vyhotovení této dohody vydat zaměstnanci.
Dikce zákoníku práce je taková, že pokud nestanoví jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr úprava pro výkon práce v pracovním poměru; dále vypočítává, v kterých případech to však neplatí. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v tomto výčtu není, takže na BOZP zaměstnanců pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr se část pátá – Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (ust. § 101 až 108) – vztahuje bezvýjimečně; rovněž tak ust. § 32 ohledně vstupních lékařských prohlídek.
Zaměstnanec pracující na základě dohod má stejné povinnosti a práva na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako zaměstnanec v pracovním poměru. Rovněž zaměstnavatel má vůči němu stejné povinnosti, ať už se týče poskytování informací o BOZP, školení o právních a ostatních předpisech BOZP, o zajišťování pracovnělékařských služeb, evidence a hlášení pracovních úrazů a nemocí z povolání, poskytování osobních ochranných prostředků a další péče na úseku BOZP.
Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců pracujících na dohody:
Pro pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou stanoveny některé odlišnosti od úpravy vztahující se na zaměstnance v pracovněprávním vztahu .
Zaměstnavatel zajistí vstupní pracovnělékařskou prohlídku před uzavřením dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti v tom případě: