3.7.2.3
Komunikace, rampy a skladování
Ing. Miloslav Kočí
Související právní a ostatní předpisy:
-
Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí, zejména Příloha body 5., 6., 10.
-
ČSN 73 5105 Výrobní průmyslové budovy.
-
ČSN 73 4130 Schodiště a šikmé rampy, Základní požadavky.
-
ČSN 26 9010 Manipulace s materiálem. Šířky a výšky cest a uliček.
Komunikace obecně
Mezi komunikace se zařazují vnitřní a venkovní komunikace, schodiště, vyrovnávací a nakládací rampy a pevně zabudované žebříky.
NahoruZákladní požadavky
Komunikace musí umožňovat snadný a bezpečný přístup pro pěší nebo jízdu dopravních prostředků. Přitom nesmí ohrožovat zaměstnance v jejich blízkosti. Od ostatních ploch musí být výrazně odlišeny povrchem, barvou, bílými nebo žlutými pruhy. Musí být dostatečně široké a trvale volné. Jejich šíře závisí na způsobu a hustotě provozu. Komunikace se provádějí podle ČSN 73 5105 – Výrobní průmyslové budovy.
Šachty vpusti a otvory na komunikacích musí být zakryty mřížemi nebo poklopy instalovanými v jedné rovině s komunikací, zajištěnými proti samovolnému uvolnění. Jejich nosnost musí odpovídat provoznímu zatížení.
NahoruÚdržba a čištění
Zaměstnavatel je povinen komunikace uklízet udržovat a čistit ve lhůtách podle vnitřního předpisu.
Účelové komunikace
Pro vzájemné spojení objektů v areálu podniku se zřizují účelové komunikace. Tyto komunikace nesmí sloužit jako trvalé pracoviště.
NahoruOchrana proti pádu osob
Proti pádu osob musí být zajištěny zábradlím, oplocením nebo jinou ochrannou konstrukcí a v případě potřeby označeny značkami:
NahoruKryty
Přejezdné jímky a trvale nepoužívané pracovní jámy musí být zakryty poklopy (kryty), které snesou odpovídající provozní zatížení a jsou zajištěny proti samovolnému uvolnění nebo posunutí.
Druhy komunikací
Podle způsobu používání se komunikace dělí na:
a) komunikace pro pěší,
b) komunikace pro provoz dopravních prostředků,
c) komunikace smíšené.
NahoruKomunikace pro pěší
Minimální šířka komunikace pro pěší musí být 1,1 m. Minimální podchodná výška je 2,1 m. To platí i pro podchody pod konstrukcemi (potrubím, kabelovými lávkami, svítidly).
Roštové mosty, lávky, galerie, schodiště a ochozy musí mít šířku nejméně 0,5 m. Podlaha po celé ploše musí být rovná, pevná s vyloučením propadávání předmětů ohrožujících bezpečnost osob. U podlahy podél boku musí být ochranná lišta o šířce alespoň 0,1 m. Volný okraj musí být opatřen zábradlím.
V jednom schodišťovém rameni mohou být minimálně 3 stupně, maximální počet stupňů je 18 (doporučuje se 16). Mezi dveřmi (vraty) a schodišťovým ramenem musí být plošina o délce min. 0,75 m, zvětšená o šířku schodišťového stupně. Ve stavbách pro výrobu a skladování musí být první a poslední stupeň rozeznatelný od okolní podlahy. To se docílí při výstavbě jinou barvou nebo materiálem schodů a podesty, ve stávajících zařízeních bílou nebo žlutou barvou na čelní a nástupní ploše stupně.
NahoruŠikmé rampy
Pro vyrovnání malých výškových rozdílů (méně než 3 schodišťové stupně) se budují šikmé rampy. Sklon je u delších ramp 1 : 12, u ramp do délky 3 m 1 : 8, pro bezbariérový přístup 1 : 16. Minimální šířka je 0,9 nebo 1,5 m podle určení komunikace. Podrobnosti jsou uvedeny v ČSN 73 4130.
NahoruKomunikace pro provoz dopravních prostředků
Šířka jednosměrné komunikace pro dopravní prostředky, s vyloučeným pohybem pěších, je dána šířkou dopravních prostředků (včetně přesahujícího nákladu) zvětšená na obou stranách o 0,2 m. Pro občasný pohyb pěších slouží hlavní dopravní cesty. Po nich převážně jezdí dopravní prostředky. Na šířku komunikace pro dopravní prostředky navazuje jeden nebo dva postraní pruhy pro chodce o šířce 0,6 m.
Pevně zabudované žebříky
…