3.33.6
Místní provozní bezpečnostní předpis pro provoz a údržbu elektrických zařízená
Ing. Radek Brabec DiS.
OBSAH:
1. Úvod
2. Všeobecná ustanovení
3. Základní definice pojmů pro provoz a údržbu EZ
4. Specifikace – přehled elektrických provozů, přehled dokumentace
5. Osoba odpovědná za elektrická zařízení a systém organizace práce na elektrických zařízeních
6. Kvalifikace osob provádějících činnost na a v blízkosti elektrických zařízení
7. Systém změn, oprav a nových montáží
8. Harmonogramy jednotlivých činností
8.1. Pravidelné revize na provozech VN a NN
8.2. Činnost při provádění pravidelné údržby na provozech VN a NN
8.3. Změny v projektové, technické a provozní dokumentaci
9. Hodnocení elektrických rizik
10. Vybavení rozvoden osobními ochrannými prostředky, pracovními pomůckami a měřicími přístroji v rozsahu prováděných činností
11. Dokumentace skutečného provedení elektrické instalace a zařízení
12. Přehled základních norem pro provoz elektrické instalace a zařízení
13. Seznam příloh:
2. Všeobecná ustanovení
Tento "Místní provozní bezpečnostní předpis" (dále jen MPBP) slouží pro sjednocení konkrétních pracovních činností v oblasti obsluhy a práce v provozech firmy NÁZEV SPOLEČNOSTI a platí pro všechny kmenové zaměstnance firmy, ale i pro zaměstnance externích dodavatelských firem, kteří s tímto zařízením přicházejí jakýmkoliv způsobem do styku. Všichni tito zaměstnanci se musí tímto předpisem řídit a dodržovat jednotlivá ustanovení, tak aby obsluha a práce týkající se elektrických zařízení (dále jen EZ) byla bezpečná.
Ustanovení tohoto předpisu vedou zejména k dodržování bezpečnostních pravidel v oblasti vyhrazených EZ, tak aby se předešlo vzniku situací, které by vedly k ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a k velkým hmotným škodám.
Při tvorbě tohoto MPBP se vycházelo zejména z požadavků ČSN EN 50110–1 ed.3. Tato technická norma řeší provoz EZ s úrovní od malého až po velmi vysoké napětí.
Norma stanovuje požadavky na bezpečnou obsluhu EZ a práci na nich nebo v jejich blízkosti. Požadavky obsažené v normě se týkají především obsluhy, práce a údržby elektrických zařízení, ale zároveň také platí pro veškerou neelektrickou pracovní činnost, například stavební práce v blízkosti venkovního vedení nebo zemních kabelů, stejně jako pro pracovní činnost neelektrických zařízení, zejména v blízkosti živých částí.
Norma neplatí pro laiky, kteří nemohou vykonávat obsluhu a pracovat na elektrickém zařízení nebo v blízkosti živých částí, jelikož tyto práce může provádět nejméně osoba seznámená. Základní požadavky na bezpečnou činnost na elektrických zařízeních jsou dále stanoveny zejména tímto MPBP. Za jehož zpracování a aktuálnost odpovídá osoba odpovědná za elektrické zařízení (OOEZ). Zásady uvedené v tomto předpisu mohou být využity pro činnosti na elektrických zařízeních, pro které nejsou vydány samostatné bezpečnostní normy nebo opatření. Jedná převážně o údržbu, jejímž účelem je udržet elektrická zařízení v provozuschopném a bezpečném stavu. Údržba je složena z "preventivní údržby", která je vykonávána na základě běžných postupů s cílem zabránit poruše a udržovat zařízení v provozuschopném stavu a z "oprav", kde se opravují nebo nahrazují opotřebované nebo vadné části. Tyto opravy jsou převážně prováděny dodavatelským způsobem, cestou smluvně zajištěných firem, které se tímto "Místním provozním bezpečnostním předpisem", také musí řídit.
Veškeré pracovní postupy, jak při preventivní údržbě nebo při odstraňování závad, musí být schvalovány OOEZ. Pokud jsou na elektrickém zařízení vykonávány údržbářské práce, musí být přesně stanovena dotčená část zařízení a určena osoba pověřená řízením údržby. Osoby, které mají tuto práci vykonávat musí být kvalifikované nebo vyškolené, tj. musí být pro tuto práci způsobilé a musí být vybaveny odpovídajícím ručním elektrickým a mechanickým nářadím, měřícími přístroji a osobními ochrannými prostředky a pracovními pomůckami (OOPP), které jsou povinni používat a udržovat v provozuschopném a bezpečném stavu. Musí být vykonávána všechna nutná bezpečnostní opatření včetně předběžných opatření, aby bylo zabráněno ohrožení jiných osob a majetku. Oprava se má sestávat z následujících etap:
Lokalizace poruchy:
⦁ odstranění poruchy a/nebo výměna součástí
⦁ opětovné zprovoznění opravené části zařízení
Dočasné přerušení práce:
V případě dočasného přerušení veškerých údržbových prací musí určený vedoucí práce provést veškerá nezbytná opatření k zabránění přístupu k nezakrytým živým částem a neoprávněnému provozu elektrického.
Ukončení práce na EZ:
Po ukončení prací na EZ, musí vedoucí práce, pracovník údržby nebo určený zodpovědný pracovník oznámit ukončení práce na velín příslušné testovací buňky.
3. Základní definice pojmů pro provoz a údržbu EZ
Základní definice jsou uvedeny v ČSN EN 50110-1 ed.3 (dále jen norma) a v technicko normalizační informaci TNI 34 3100 následovně:
Elektrické zařízení
Zahrnuje všechna elektrická zařízení, která jsou určená pro výrobu, přenos, přeměnu, rozvod a užití elektrické energie a dále také zahrnuje zdroje energie, jako jsou baterie, kondenzátory a všechny další zdroje akumulované zdroje elektrické energie.
Elektrická zařízení mohou být stálá (zařízení průmyslových a administrativních komplexů, energetická rozvodná zařízení apod.), přechodná (zařízení staveb apod.) a mobilní (náhradní zdroje elektrické energie, osvětlení apod.)
Obsluha a práce
Zahrnuje všechny pracovní činnosti nutné k uvedení elektrického zařízení do chodu, zahrnuje takové úkony, jako je spínání, ovládání monitorování, údržba a také práce na elektrických zařízeních a neelektrické práce.
Obsluha elektrického zařízení
Jedná se o pracovní úkony spojené s provozem elektrického zařízení, např. spínání, místní a dálkové nebo ústřední ovládání, regulování, monitorování a čtení údajů trvale namontovaných přístrojů, synchronizování a prohlídka zařízení apod. Při obsluze se osoby zásadně dotýkají jen těch částí, které jsou k tomu určené. Pokud je pro obsluhu stanoveno používání osobních ochranných prostředků (OOP), musí být tyto použity.
Práce na elektrickém zařízení:
Jedná se o úkony spojené s výstavbou, montáží, revizí a údržbou elektrického zařízení. Patří sem také všechny úkony spojené se zajištěním pracoviště. Práce mohou být prováděny na zařízení bez napětí, na zařízení pod napětím a v blízkosti živých částí. Podle způsobu práce prováděné na elektrickém zařízení se jedná o práce:
⦁ podle pokynů
⦁ práce s dohledem
⦁ práce pod dozorem.
Jelikož tyto práce jsou běžnou součástí každodenní práce na elektrických zařízeních, je nutné je přesně definovat:
Poznámka: Pro potřeby tohoto předpisu se do práce zahrnují všechny reálně prováděné práce související s obsluhou a prací na elektrických zařízeních specifikovaných v tomto předpisu.
Práce s dohledem:
Jedná se práci, která se provádí podle podrobnějších pokynů. Před zahájením práce se osoba provádějící dohled (například pracovník elektroúdržby) přesvědčí, zda jsou provedena nutná bezpečnostní opatření. V průběhu prací, občas podle potřeby, kontroluje osoba provádějící dohled, dodržování bezpečnostních předpisů. Při této práci odpovídají za dodržování bezpečnostních předpisů pracující osoby samy.
Pozn: Pracovat s dohledem mohou pouze osoby poučené (kvalifikace dle § 4 Nařízení vlády č. 194/2022 Sb.).
Práce pod dozorem:
Jedná se práci, která se provádí za trvalé přítomnosti osoby, která je pověřena dozorem (například pracovník elektroúdržby nebo je trvalý dozor zajištěn dodavatelsky), a která je odpovědná za dodržování příslušných bezpečnostních předpisů.
Pozn: Práce pod dozorem se týká osob bez elektrotechnické kvalifikace a osob seznámených (§ 4 Nařízení vlády č. 194/2022 Sb.).
Riziko
Kombinace pravděpodobnosti a stupně možného zranění nebo poškození zdraví osoby, která je vystavena riziku nebo rizikům. Pracující osoba je podle charakterů činnosti vystavena rizikům možného zranění, a proto je třeba důsledně provádět prevenci rizik. Prevenci rizik a jejich vyhledávání řeší zákoník práce, který také řeší povinnost zaměstnavatele seznámit zaměstnance s riziky a s opatřeními na ochranu před jejich působením. Prevencí rizik se rozumí veškerá opatření vyplívající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik.
Elektrické riziko
Zdroj možného zranění nebo poškození zdraví působením elektrické energie z elektrického zařízení. Při činnostech na elektrickém zařízení a/nebo v blízkosti živých částí je osoba vystavena riziku vyvolaném elektřinou, které může vzniknout při nesprávné manipulaci, zkratu, indukci, zůstatkovém náboji apod. Při činnostech na elektrickém zařízení musí být vyhodnocena tato rizika a musí být provedena opatření na jejich minimalizaci.
Elektrické nebezpečí
Riziko zranění od elektrického zařízení. Elektrické nebezpečí vzniká při činnostech na elektrických zařízeních a v blízkosti živých částí. Proto je nezbytné k zajištění bezpečné činnosti na elektrických zařízeních a v blízkosti živých částí provést analýzu elektrického nebezpečí. Na základě vyhodnocení provedené analýzy elektrického nebezpečí má být stanoveno následující:
1) elektrotechnická kvalifikace a počty osob pro obsluhu příslušných elektrických zařízení;
2) elektrotechnická kvalifikace a počty osob na provádění stanovené práce na elektrických zařízeních nebo v blízkosti živých částí;
3) pracovní postupy včetně bezpečnostních opatření pro jednotlivé druhy činnosti (určení způsobu práce podle pokynů, s dohledem, nebo pod dozorem);
4) kombinace dalších rizik souvisejících s činností (např. pohyb montážních plošin, činnost ve výškách při opravách a údržbách vnitřního osvětlení apod.)
Analýza elektrického nebezpečí musí být dále provedena na základě vyhodnocení následujících faktorů:
1) jmenovité napětí příslušných elektrických zařízení;
2) způsob ochrany před dotykem živých částí;
3) způsob ochrany před dotykem neživých částí;
4) způsob provádění prací, tj. na elektrickém zařízení bez napětí, v blízkosti živých částí nebo pod napětím.
Zranění
Smrt nebo zranění osoby způsobené elektrickým proudem, popálením elektrickým obloukem, ohněm nebo výbuchem způsobeným elektrickou energií při obsluze nebo práci na elektrickém zařízení. Tento nový pojem upozorňuje na možné zranění osob (úraz) působením elektrického proudu na lidský organizmus. Úraz elektrickým proudem je definován jako patofyziologický účinek elektrického proudu procházejícím tělem člověka.
Vedoucí práce
Pověřená osoba s konečnou odpovědností za pracovní činnosti. Pokud je to požadováno, mohou být některé odpovědnosti přeneseny na jiné osoby. Vedoucí práce je osoba pověřená vedením práce při dodržování podmínek bezpečnosti práce. Pro každou práci na elektrickém zařízení může být pověřen jen jeden vedoucí práce.
Osoba odpovědná za elektrická zařízení
Pověřená osoba s konečnou odpovědností za stav a provoz elektrického zařízení. Některé odpovědnosti mohou být přeneseny na jiné osoby (například na osobu pověřenou).
Osoba pověřená za elektrická zařízení (OPEZ)
Osoba s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací (§6 Nařízení vlády č. 194/2022 Sb. pro příslušný druh napětí), která je OOEZ pověřená pro plnění přesně stanovených úkonů jako jsou:
• koordinace při odstraňování poruch či závad na elektrickém zařízení
• koordinace při provádění pravidelných revizí na elektrickém zařízení
• koordinace při provádění pravidelné a plánované údržby na elektrickém zařízení
Pracovní činnost
Každá práce na elektrickém zařízení nebo i neelektrická práce, při které se může vyskytnout elektrické riziko.
Práce na elektrickém zařízení
Práce na elektrickém zařízení s ním nebo v jeho blízkosti, například zkoušení a měření, oprava, výměna, údržba, úprava, rozšíření, montáž a revize. Za práce na elektrickém zařízení je dále považováno měření přenosnými přístroji, úkony pro zajišťování a odjišťování pracoviště apod.
Neelektrická práce
Druh práce v blízkosti elektrického zařízení, například stavební činnosti, čištění, natírání apod. Jedná se o práce, které nejsou prováděny přímo na elektrických zařízeních, ale práce jiného charakteru.
Tyto práce, musí být prováděny ve větší vzdušné vzdálenosti, než je stanovená zóna přiblížení k živým částem elektrického zařízení (viz. ČSN EN 50110-1 ed.3).
Tyto práce mohou provádět i laici (osoba není seznámená a ani poučená), jsou-li živé části elektrických zařízení nízkého napětí chráněny proti přímému dotyku, pouze pod dozorem osoby s elektrotechnickou kvalifikací
Tyto práce mohou provádět osoby seznámené, jsou-li elektrická zařízení nízkého napětí chráněna proti přímému dotyku, sami
Tyto práce mohou být prováděny osoby poučené, je-li zabezpečena minimální vzdálenost od živých částí elektrického zařízení nízkého napětí minimálně 30 cm, sami
Neelektrické práce v blízkosti elektrických zařízení vysokého napětí (VN) mohou provádět osoby bez elektrotechnického vzdělání pouze s dozorem osoby s elektrotechnickou kvalifikací.
Práce pod napětím
Veškerá práce, při které se osoba vědomě dostává do styku s ŽČ nebo zasahuje do ochranného prostoru (OP) buď částmi svého těla, nářadím, vybavením nebo předměty se kterými pracuje. U nízkého napětí (NN) provádí osoba práce pod napětím v kontaktu s neizolovanými částmi pod napětím. Práce pod napětím jsou specifické práce na elektrickém zařízení, při nichž se osoby dotýkají ŽČ přímo za současného použití předepsaných ochranných prostředků, nebo zasahují částmi těla nebo nástroji se kterými pracují do OP. Za práce na zařízení pod napětím jsou rovněž považovány práce na vypnutých, ale jinak nezajištěných zařízeních. Za práce pod napětím je nutno považovat i práce na zařízení, které dosud nebylo připojeno na napětí, jdoucí však souběžně nebo křižující napětí nad 1000V, na němž by indukcí mohlo vzniknout nebezpečné napětí, pokud toto zařízení není zkratováno a uzemněno. Dále jsou to práce, které nelze konat při uzemněném, zkratovaném nebo jinak zajištěném zařízení.
4. Specifikace – přehled elektrických provozů, přehled dokumentace
4.1. Popis základní činnosti
4.2. Přehled provozů:
4.3. Dokumentace obecně:
• Provozní kniha
• Místní provozní předpis pro rozvodnu a trafostanice VN (včetně příkazu k manipulaci)
• Tiskopisy pro příkaz "B"
• Náhradní elektrické schéma zapojení rozvodny a trafostanic
5. Osoba odpovědná za elektrická zařízení a systém organizace práce na elektrických zařízeních
Je pověřená osoba s konečnou odpovědností za bezpečný provoz elektrického zařízení a stanovení pravidel a organizace nebo uspořádání
Každá právnická nebo podnikající osoba musí stanovit a…