dnes je 22.2.2025

Input:

Směrnice pro práci na elektrickém zařízení

30.1.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.33.3
Směrnice pro práci na elektrickém zařízení

Ing. Radek Brabec, DiS.

     
Název organizace,Případně logo organizace Směrnice pro práci na elektrickém zařízení Stránka z
Směrnice Revize 0
Interní
Vypracoval Ověřil Schválil
                                                                                                                                                                                 
Předpis Verze 0
POUŽITÍ A SEZNÁMENÍ SE SMĚRNICÍ
Revize: 0/0 Strana: 1 z 8
Pokyny pro používání OŘD
Poučení
Seznámení
Kontrola
Uložení
Záznam o seznámení s IS
Společná instruktáž provedena dne ................................. .............................
Podpis a funkce
S Interní směrnicí se individuálně seznámil :
Datum Jméno a příjmení Podpis Datum Jméno a příjmení Podpis

Obsah interní směrnice

Práce s elektřinou

Článek 1 Účel

Článek 2 Oblast platnosti

Článek 3 Pojmy, definice, zkratky

Článek 4 Pravomoci a odpovědnosti

Článek 5 Postup (popis)

Článek 6 Dokumentace

Článek 7 Změnové řízení

Článek 8 Rozdělovník

Článek 9 Související předpisy

Článek 10 Přílohy

Článek 1 - Účel

  1. 1.1. Vytvořit postup, který zabrání vzniku pracovních úrazů nebo ohrožení při práci s elektřinou a stanovuje ochranu proti elektřině. Tyto standardní postupy podporují minimální provozní požadavky v oblasti,, Práce s elektřinou".

Článek 2 - Oblast platnosti

  1. 2.1. Tato směrnice je platná pro celý podnik a pro všechny její zaměstnance. Tato směrnice se vztahuje i na dodavatele pracující v areálu společnosti.

Článek 3 - Pojmy, definice, zkratky

Elektrické komponenty: Zahrnují mimo jiné kondenzátory, diody, pojistky, žárovky, induktory, měřiče, pracovní zesilovače, oscilátory, zdroje energie, řízené křemíkové usměrňovače proudu, spínače, transformátory, tranzistory nebo další materiály, které obsahují pohyblivé elektrické náboje, které fungují při napětí nad 50 voltů.

Stav elektrického nebezpečí: Místa, kde se provádějí servisní, údržbářské či instalační práce. Prostory určené pro výrobu, montáž, generální opravy a opravy, kde se provádějí stavební činnosti nebo kde existuje možnost, že pracovníci přijdou do styku s mokrými/vlhkými plochami nebo zde existuje možnost poškození kabelů/zástrček nebo zásuvek.

Elektrické práce: Pod tímto pojmem se rozumí výroba, výstavba, instalace, testování, údržba, opravy, změny, odstranění nebo výměna elektrického zařízení.

Nebezpečná (klasifikovaná) místa:

Místa, kde se se manipuluje s hořlavými kapalinami, plyny nebo parami nebo kde se tyto hořlavé kapaliny, plyny či páry zpracovávají nebo používají vyskytuje se zde hořlavý prach; navíc jsou zde přítomna nebo zde poletují snadno vznětlivá vlákna. Prostory Ex.

Uzamčení/blokování: Použití zámku a visaček za účelem odstranění a/nebo regulace nebezpečné energie v souladu se zavedeným postupem tak, aby nedošlo ke kolizi zařízení izolujícího energii se zařízením do té doby, než bude zámek nebo visačka odstraněna v souladu se zavedeným postupem LO/TO.

Osobní ochranné pomůcky: Do této skupiny patří mimo jiné ochranné brýle, izolační podložky, rukavice do 1000V, testery (měřáky) okruhu a zásuvky, izolované nástroje a nevodivé žebříky atd.

Pracovníci: Zaměstnanci společnosti a dodavatelé.

Přenosné nářadí a zařízení: Za přenosné elektrické nářadí a zařízení se považují především (vrtačky, pily, brusky, horkovzdušné pistole atd.) nářadí při práci držené v ruce. Elektricky poháněné ruční nástroje a zařízení, které používají i pracovníci údržby. Navíc, v těch případech, kdy se používají jiná zařízení připojená kabelem, než jsou zařízení určená k snadnému přenosu z místa na místo a kabelu nebo nástroji hrozí fyzické poškození způsobené výrobními, instalačními nebo servisními pracemi, bude toto zařízení posuzováno stejně.

Kvalifikovaní pracovníci: Pracovníci, kteří mají takové schopnosti a znalosti ohledně výroby a provozu specifického elektrického zařízení a instalací a bylo jim poskytnuto školení (např. dle nařízení vlády nařízení vlády č. 194/2022 Sb.) zaměřené na to, aby byli schopni rozpoznat nebezpečí, aby znali preventivní metody, osobní ochranné pomůcky, izolační a testovací materiály a rozhodovací procesy.

Zvláštní provozní oblasti: Místa (např. nebezpečná (klasifikovaná) místa, baterie a sklady s nebezpečným materiálem či TN, ve kterých by došlo k použití laserů nebo elektronického zařízení, jako je například zařízení na elektrické obloukové svařování nebo RF vysílače), kde jsou vyžadována dodatečná kontrolní opatření zaměřená na omezení rizika spojeného s výkonem práce v těchto místech.

Článek 4 - Pravomoce a odpovědnosti

Z – zodpovídáS – spolupracuje X – není účasten Údržba Vedoucí pracovníci Všichni zaměstnanci Oddělení BOZP Dodavatel Údržba
Školení pracovníků bez elektrotechnického vzdělání S Z S S Z S
Školení pracovníků s elektrotechnickým vzdělání S Z S S Z S
Školení dodavatelů (práce s elektřinou) S S X S S Z
Audit a kontrola na pracovištích Z Z S S S Z
Kontrola OOPP pro práci s elektřinou S Z S S Z Z
Úprava a aktualizace směrnice S S S Z X S

Článek 5 - Postup (popis)

  1. 5.1. Požadavky

Při práci s elektřinou musí být přijata příslušná opatření, která budou pracovníky chránit proti úrazu elektrickým proudem.

Musí být identifikována rizika spojená s prací s elektřinou. Dále pak musí být identifikovány stroje a nástroje, které je možno používat.

  1. 5.2. Hodnocení
    1. 5.2.1. Toto hodnocení musí přinejmenším zahrnovat hodnocení rizik před prací (při 50 V a vyšší):
      • Dle Kontrolního seznamu pro práci s elektřinou

    2. 5.2.2. Pravidelné hodnocení nebezpečí a přezkoumání
Nahrávám...
Nahrávám...