3.13.8
Vstupní školení zaměstnanců
Dana Žáková
Vstupní školení při nástupu do práce/ před vstupem na pracoviště obsahuje základní informace pro zajištění úvodního poučení zaměstnance. Nutno zajistit úpravu či rozšíření na základě konkrétních podmínek pracoviště.
NahoruÚvodní ustanovení
NahoruVSTUPNÍ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ
Tento dokument se vydává na základě povinnosti dané zaměstnavateli § 102 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dle kterého je zaměstnavatel mj. povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům, a § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dle kterého je zaměstnavatel povinen zajistit školení svým zaměstnancům mj. s ohledem na rizika, se kterými mohou přijít do styku. Cílem dokumentu je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců. Dokument je závazný pro:
Vymezení pracoviště nebo okruhu zaměstnanců
NahoruStanovení odpovědnosti
Za zajištění školení zaměstnance při nástupu do práce odpovídá:
Pracovní pozice (jméno a příjmení) odpovědného zaměstnance
NahoruProvádění školení
Školení se provádí při nástupu zaměstnance do práce/ před vstupem na pracoviště. Případné změny jsou zařazeny do pravidelných nebo mimořádných školení zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a je povinen soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování. Zaměstnavatel určuje obsah a četnost školení a způsob ověřování znalostí zaměstnanců, zaměstnanec je povinen se stanoveným školením podrobit.
NahoruZdravotní způsobilost
Zdravotní způsobilost zaměstnanců je zajištěna systémem pracovnělékařských prohlídek, a to smluvním lékařem pracovnělékařských služeb:
Doplnit/upravit text dle skutečnosti
Obsah, náplň a četnost pracovnělékařských prohlídek se řídí legislativou, na základě pracovní náplně jednotlivých zaměstnanců. Zaměstnanec byl seznámen s konkrétním obsahem prohlídky a důvodem stanovení. Zaměstnanec je povinen se stanoveným prohlídkám podrobit v určeném termínu.
NahoruKategorizace prací
Podle míry výskytů faktorů, které mohou ovlivnit zdraví osob, se práce zařazují do čtyř kategorií. Zařazení práce do kategorie vyjadřuje souhrnné hodnocení úrovně zátěže faktory rozhodujícími (ze zdravotního hlediska) o kvalitě pracovních podmínek a dopadech na zdraví. Kategorie, do které má být práce zařazena podle se v případě, že jde o práci spojenou s expozicí několika faktorům, stanoví podle nejméně příznivě hodnoceného faktoru. V případně výkonu rizikových prací se zařazují bezpečnostní přestávky na základě pokyn zaměstnavatele.
Zaměstnanec byl v rámci vstupního proškolení seznámen se zařazením do kategorie práce (na základě návrhu zaměstnavatele nebo Rozhodnutí Krajské hygienické stanice), a důvodem tohoto zařazení:
-
kategorie 1. - není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví
-
kategorie 2. - nepříznivý vliv práce na zdraví je pouze výjimečně, nejsou překračovány stanovené hygienické limity, v některých případech může být zařazena jako riziková (2.R)
-
kategorie 3. - jsou překračovány stanovené hygienické limity, jejich úroveň nelze spolehlivě snížit technickými opatřeními, pro zajištění ochrany zdraví osob je nezbytné využívat osobní ochranné pracovní prostředky, organizační a jiná ochranná opatření
-
kategorie 4. - vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření
NahoruPrevence rizik
Prevence rizik představuje vyhledávání rizik, jejich hodnocení a všechna opatření, která mají
za cíl rizikům předcházet, odstraňovat je nebo je alespoň minimalizovat. Prevence rizik a jejich soustavné vyhledávání je důležitou součástí ochrany mj. před pracovními úrazy. Zaměstnanec byl v rámci vstupního školení seznámen s výčtem konkrétních rizik, které se vztahují k pracovišti a vykonávané práci, a s analýzou rizik zaměstnavatele, příp. dalších zaměstnavatelů, pokud se na pracovišti vyskytují.
NahoruInterní dokumentace zaměstnavatele, právní a ostatní předpisy
Zaměstnanec byl seznámen s interní dokumentací zaměstnavatele, jejím obsahem a uložením, včetně možnosti zápůjčky pro další samostudium. Zaměstnanec byl upozorněn na to, že veškeré nejasnosti a otázky mu budou zaměstnavatelem zodpovězeny. Související legislativa (její části, minimálně v rozsahu § 101–108 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce) a interní dokumentace zaměstnavatele, vč. návodů výrobců, technologických postupů, místních provozních bezpečnostních předpisů a bezpečnostní listů, je neoddělitelnou součástí vstupního školení při nástupu na pracoviště, a dále součástí pravidelného školení zaměstnanců.
Zaměstnanec byl upozorněn, že nedodržování toho, s čím byl a bude v rámci jakéhokoli školení prokazatelně seznámen nebo neuposlechnutí pokynů nadřízeného zaměstnance, může být považováno za porušení pracovní kázně.
NahoruPřístupové cesty na pracoviště, bezpečný pohyb na pracovišti
Zaměstnanec byl v rámci vstupního proškolení upozorněn na možná rizika při pohybu v místě pracoviště, a při pohyb mimo těchto prostor (např. služební cesty, přechod mezi budovami, pohyb po areálu, dodržování dopravních předpisů, přizpůsobení chůze stavu povrchu komunikace). Pokud není přidělena pracovní obuv jako OOPP, zaměstnanci jsou povinni nosit obuv přiměřenou pracovišti (rozhoduje vedoucí zaměstnanec). Platí mj. zákaz běhání na pracovišti, zejména po schodech, přidržovat se madel, být ohleduplný k ostatním.
Doplnit/upravit text dle skutečnosti
NahoruOsobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), mycí, čistící a desinfekční prostředky
Zaměstnanec byl prokazatelně seznámen se způsobem a podmínkami používání přidělených OOPP, údržbou, čištěním a návody výrobce. Zaměstnanec byl poučen o povinnosti používání přidělených OOPP, o důvodech, pro které jsou přiděleny a způsobu jejich přidělování.
Zaměstnanec byl poučen o povinnosti ohlašovat nadřízenému zaměstnanci jejich poškození,…